Skip to content

Ocswb Kullanım

  • Ocsweb playbookunda belirlenen server name adresi internet tarayıcısında “https://ocswb_server_name” şeklinde yazılarak, arayüzüne erişilir.

  • GİRİŞ menüsünden “ahtapotops” kullanıcı adı ve “ocsweb2016” parolasıyla giriş yapılır.

OCSWB

  • Arayüze giriş yapıldıktan sonra “Yapılandırma” menüsüne tıklanır.

OCSWB

  • Yapılandırma menüsünde “Veritabanı Makinesi” bölümüne ossim makinesinin ip bilgisi, “Veri Tabanı Kullanıcı Adı” bölümüne ossim makinesinin veritabanı kullanıcı adı, “Veri Tabanı Kullanıcı Parolası” bölümüne veritabanının kullanıcı parolası, “Veri Tabanı Adı” bölümüne de veritabanı adı girilir ve “KAYDET” butonuna basılır.

OCSWB

  • Yapılandırma işlemi yapıldıktan sonra “ANASAYFA” butonuna basılarak Anasayfaya gelinir. Burada “Yazılımlar” menüsüne tıklanır. Yazılımlar menüsü açıldığında “Makina Adı” göre istenilen filtreleme işlemi “Filtrele” butonuna basılarak gerçekleştirilebilir. İstanilen sayfa numarası girilerek “Sayfaya Git” butonuna basılarak sayfalar arası gezinme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu sayfada istenilen yazılım “Beyaz/Kara Liste” sütünunda bulunan seçim ile beyaz listeye yada kara listeye eklenir.

OCSWB

  • Daha sonra tekrar “ANASAYFA” butonuna basılarak Anasayfaya dönülür. Burada “Donanımlar” menüsüne tıklanılır. Öncelikle “Makina Adı” bölümüne makine adı girilerek filtreleme işlemi gerçekleştirilir. Daha sonra istenilen donanım çeşidine tıklanarak içerisinde bulunan donanımlar “Beyaz/Kara Liste” sütünunda bulunan seçim ile beyaz listeye yada kara listeye eklenir.

OCSWB

  • ANASAYFA” geri dönüldüğünde “Yönetici Paneli” menüsü seçilerek eklenmiş olan listeler ve donanım, yazılım listeleri buradan görüntülenebilir.

OCSWB

OCSWB

  • Beyaz ve Kara liste oluşturma işlemleri bittikten sonra “ocswb” makinesine gidilerek “/var/opt/ahtapot-ocs-wb-alarm” dizini içerisine girilir. Alarm loglarının oluşmasında beyaz veya kara liste için seçilen uygulamalar ile oluşması için “config.ini” dosyası içerisinde scan_mode whitelist veya blacklist olarak değiştirilmelidir. Daha sonra “ahtapot-ocs_wb_alarm.py” scripti python komutu ile aşağıdaki gibi çalıştırılır.
cd /var/opt/ahtapot-ocs-wb-alarm/
vi config.ini
python ahtapot-ocs_wb_alarm.py
  • ahtapot-ocs_wb_alarm.py scripti çalıştırılırdıktan sonra “/var/log/ahtapot/” dizini içerisindeki “ahtapot-ocs_wb_alarms.log” dosyasında kara listeye eklenen yazılım ve donanımlarla ilgili loglar görüntülenebilir.
$ cat /var/log/ahtapot/ahtapot-ocs_wb_alarms.log

Sayfanın PDF versiyonuna erişmek için buraya tıklayınız.