Skip to content

İcinga Kullanım

Bu dokümanda, AHTAPOT projesi kapsamında, İcinga olarak bilinen sistem izleme uygulamasının kullanımı anlatılacaktır.

graph LR
E[Kullanici] --> A
A[İcinga Web Arayüzü] --> B((İzlenecek cihaz_1))
A[İcinga Web Arayüzü] --> C((İzlenecek cihaz_2))
A[İcinga Web Arayüzü] --> D((İzlenecek cihaz_3))

Tarayıcı ile https://IP/icinga2-classicui/ sitesine gidildiğinde login bilgileri için gerekli alan açılır. Alana ilgili bilgiler girildikten sonra resimdekine benzer bir ekran açılır.

Örnek bir gösterimdir.

Bu sayfada bazı menüler sistemin izlenmesi için önemli bilgiler içerir. - Network Health –> Ekranında sağ üst köşesinde bulunmaktadır. Burada Host Health ve Service Health adında 2 alan bulunmaktadır. Host Health sistemde ki tanımlı cihazların ulaşılabilirlik durumu hakkında bilgi verir. Ulaşılamaz cihaz sayısı arttıkça, bar küçülmeye başlar ve barın rengi kırmızıya dönmeye başlar. Service Health sistemde ki tanımlı cihazların servisleri ile ilgili bilgi verir. Sorunlu servis sayısı arttıkça, bar küçülmeye başlar ve barın rengi kırmızıya dönmeye başlar. - Hosts –> Ekranın üst tarafında bulunur. Cihazların ulaşılabilirlik durumu hakkında bilgi verir. - Services –> Hosts menüsünün altında bulunur. Servislerin durumu hakkında bilgi verir. - Service Checks –> Servisleri kontrol eden yazılımın kontrol arayüzüdür. Disable yapılarak kontrol durdurulabilir. - Host Checks –> Cihazları kontrol eden yazılımın kontrol arayüzüdür. Disable yapılarak kontrol durdurulabilir. - Monitoring Features –> Flap detection, notifications, event handlers gibi servislerin kontrol arayüzüdür. Disable yapılarak durdurulabilir.

Ekranın sol tarafında bulunan menüde ayrıntılı olarak cihazlar hakkında bilgi elde edilebilir.

  • Host Detail –> Bu menüye girildiğinde sisteme kayıtlı cihazların genel görünümü görülür.
  • Service Detail –> Bu menüye girildiğinde sisteme kayıtlı cihazların servislerinin genel görünümü görülür. Resimdekine benzer bir ekran gelmektedir.

service detail - Hostgroup Overview –> Hostlar için gruplandırma yapıldı ise bu sayfada görülmektedir. Her bir host bir grup altında gösterilmektedir. Linux-Windows gibi ayrımlar buradan takip edilebilir. - Hostgroup Summary –> Bu sayfada sadece gruplar gözükmektedir. Grupların durumların ile alakalı genel bir bilgi verilir. Resimdekine benzer bir ekran gelmektedir.

Host group - Servicegroup overview –> Servisler için gruplandırma yapıldı ise bu sayfada görülmektedir. Her bir servis grubu altında, o servislerin çalıştığı hostlar bir arada gösterilmektedir. - Servicegroup summary –> Bu sayfada sadece gruplar gözükmektedir. Grupların durumların ile alakalı genel bir bilgi verilir.